وبلاگ

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

سرمایه گذاری در بخش مسکن شامل موارد مختلفی می باشد که تصمیم گیری برای انتخاب گزینه های مختلف نیاز به داشتن آگاهی نسبتا کاملی در مورد این بازار داشته و بهره گرفتن از مشاورین و متخصصین این امر می تواند به انتخاب بهتری ختم شود. لذا در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که در صورت تمایل برای سرمایه گذاری در بازار مسکن، خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

 

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

سرمایه گذاری در بازار مسکن

بازار مسکن یکی از پرطرفدارترین بازار های خرید و فروش در ایران می باشد که علاوه بر رفع یکی از اساسی ترین نیاز های مردم بخشی عظیمی از سرمایه آنها را نیز در خورد جای داده است. سرمایه گذاری در بخش مسکن نیاز به سرمایه اولیه بالایی دارد که همین امر نیاز به به آموزش و آگاهی از اخبار روز در این زمینه و همچنین راهنمایی گرفتن از مشاوران مربوطه را بالا می برد تا بتوان بسته به سرمایه و اولویت های فردی، در بهترین موقعیت و بهترین مکان، بهترین تصمیم را اتخاذ کرد.

بازار مسکن شامل معاملات بسیاری( خرید و فروش، رهن و اجاره، پیش فروش مسکونی، پیش فروش تجاری و اداری) می باشد که هر کدام شرایط مربوط به خود را دارا می باشد اما زمانی که قصد سرمایه گذاری در این بازار را داریم گزینه هایی که می توان به آنها فکر کرد شامل مواردی از جمله خرید زمین، آپارتمان، واحد های تجاری و… می باشد. در این میان بیش از دیگر موارد شاهد معامله زمین و آپارتمان هستیم که در ادامه به بررسی و مقایسه این دو مورد خواهیم پرداخت.

نکات مربوط به سرمایه گذاری در بازار مسکن

اولین نکته ای که در زمان خرید مسکن باید به آن توجه داشت توانایی پرداخت هزینه های مربوط به آن می باشد. بطوری که بخش زیادی از مبلغ مربوطه را بصورت نقد در دست داشته و برای بخش اندکی روی اقساط وام های مربوطه حساب کرده باشید تا با قرض و بدهی وارد این بازار نشوید. چرا که در این صورت علاوه بر فشار روانی احتمال فشار هزینه های زندگی بالا خواهد رفت.

در این میان داشتن شرایط اولیه و رعایت نکات زیر به شما کمک خواهد کرد تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید:

  • برای ورود به این بازار پول نقد داشته باشید
  • هزینه های جانبی را نیز در زمان خرید در نظر بگیرید
  • پیش از اقدام به خرید زمین یا آپارتمان ابتدا تحقیق و بررسی کنید تا اطلاعات کافی از این بازار داشته باشید
  • با صبر و حوصله شرایط بازار را بررسی و در زمان مناسب اقدام به خرید کنید
  • موقعیت ملک و زمین را بررسی کنید
  • در مورد طرح های عمرانی که از طرف شهرداری احتمال انجام آن می رود، تحقیق کنید
  • آینده نگری داشته باشید و رشد منطقه را در نظر بگیرید
  • به سهولت فروش ملک و یا اجاره دادن آن به سبب داشتن امکاناتی از جمله آسانسور، انباری، تراس و نورگیری آن توجه کنید
  • به قدمت ساختمان و طراحی آن توجه کنید
  • از خرید املاک مورد دار(موقوفی، وکالتی، بدون سند) خودداری کنید

با رعایت نکات ذکر شده می توان با اطمینان بیشتری به این بازار قدم گذاشت و در نتیجه سود بیشتری را دریافت کرد. در این باید به مورد دیگری نیز توجه کرد که خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟ یا به عبارتی سرمایه گذاری روی کدام مورد به سود بیشتری ختم می شود؟

خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟
خرید زمین بهتر است یا آپارتمان؟

بررسی این موضوع که خرید زمین بهتر است یا آپارتمان نیاز به بررسی جوانب مختلف این موضوع دارد که از جمله آن می توان به شرایط مالی و بودجه فرد، موقعیت مکانی، نوع خانه و یا زمین اشاره کرد. خریدار و یا سرمایه گذار اگر با قصد داشتن سرپناه و همچنین سرمایه گذاری وارد این بازار شود تکلیف معلوم بوده و حتما سراغ گزینه های مربوط به خرید خانه خواهد رفت اما اگر در این میان تنها قصد سرمایه گذاری داشته باشد و با هدف افزایش سرمایه وارد بازار مسکن شود باید موارد بیشتری را بررسی کرد تا به نتیجه مطلوب رسید.

در سالهای گذشته شاهد رشد قیمت زمین و خانه هر دو بوده ایم اما رشد زمین در مقایسه با خانه از شرایط بهتری برخوردار بوده و رشد بالاتری را تجربه کرده است و حتی بسیاری از کارشناسان معتقد اند که رشد قیمت خانه ها، که در این چندساله شاهد آن بوده ایم از رشد قیمت زمین نشات گرفته و به موجب آن افزایش داشته است. لذا اگر با این دید تصمیم به خرید داشته باشیم می بینیم که زمین گزینه مناسب تری می باشد اما نکته دیگری که باید به آن توجه داشت تغییر نوع نگرش مردم نسبت به خانه و سکونت در آن می باشد. از آنجایی که در حال حاضر تمایل مردم به سکونت در مرکز شهر و آپارتمان نشینی بیشتر شده است، که این خود از شرایط زندگی امروزی و اوضاع اقتصادی نشات می گیرد، تمایل به خرید خانه بیشتر شده و با بالا رفتن تقاضا در این بخش، شاهد تاثیر این موضوع بر الگوی رشد قیمت خانه و زمین نیز هستیم و این موضوع به سود خانه و جلب سرمایه ها به سمت آن پیش می رود. با این حال آپارتمان ها بسته به موقعیت مکانی، طراحی و نوع معماری، امکانات و دسترسی ها ازین تغییر قیمت سهم می برند و هرچه موارد گفته شده از ایده آل های مردم برای زندگی فاصله داشته باشد این افزایش قیمت کمتر خواهد بود. علاوه بر این آپارتمان هایی که در برج های بلند با تعداد واحد زیاد قرار دارند نیز رشد چندانی نخواهد داشت چرا که از قدرالسهم کمتری بهره می برند.

اما نکته ای دیگر در مورد خرید خانه این است که با گذشت زمان عمر خانه بالا رفته و این امر تاثیری عکس بر قیمت آن دارد به عبارتی با گذشت زمان چون عمر خانه بالا می رود شاهد کاهش قیمت آن در مقایسه با زمین هستیم و با توجه به رکود در بازار مسکن نمی توان سود چندان رضایت بخشی را برای آن قائل شد که این نیز نکته ای قابل توجه می باشد که سرمایه گذاری بر روی خانه، برای مدت طولانی را رد کرده و در مقایسه با زمین مناسب نمی دانیم.

در این میان باید به این نکته نیز توجه کرد که اگر سرمایه شما به گونه ای است که توانایی ساخت و ساز را دارید و یا اگر علاوه بر این، خانه یا ملک دیگری داشته و قصد خرید مجدد دارید، زمین در مقایسه با خرید خانه پیشنهاد بهتری برای شما خواهد بود. اما در این میان باید در نظر گرفت که اگر در کوتاه مدت قصد فروش زمین خود را داشته باشید، در مقایسه با خانه خرید و فروش آن روند کند تری خواهد داشت و به عبارتی سخت تر از خانه و یا آپارتمان به فروش می رسد که این نکته ای منفی برای زمین می باشد اما در مجموع می توان سرمایه گذاری بر روی زمین را برای طولانی مدت مناسب دانست چرا که همیشه شاهد این افزایش قیمت و سود دهی با وجود رکود در بازار مسکن بوده و خواهیم بود.

 

وبسایت مشاور املاک حقانی

ما در کنار این خدماتی که آنلاین ارائه می دهیم خدمات مشاوره ی تلفنی نیز برای شما ارائه خواهیم داد.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید با شماره ی ۰۹۳۷۰۰۰۰۰۳۷ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.