وبلاگ

ویژگی های نمای کلاسیک برای ویلا و اصول طراحی آن

ویژگی های نمای کلاسیک برای ویلا و اصول طراحی آن

نمای کلاسیک برای ویلا یکی زیباترین طراحی‌ها برای نمای خارجی است. مزایای طراحی کلاسیک برای ساختمان و ویلا بسیار زیاد است. متاسفانه در گذشته افراد هنگام ساخت و ساز، به نمای ویلا و ساختمان‌ها توجه نمی‌کردند اما با گذر زمان، نقش و اهمیت نوع نمای یک ویلا برای آن‌ها مشخص شد. به همین دلیل است که امروزه معماران سعی می‌کنند تا بهترین و زیباترین سبک‌ها را برای نمای ساختمان‌ها به کار گیرند و بتوانند به ویلا جلوه خاص ببخشند. در ادامه بیشتر به بررسی خصوصیات نمای کلاسیک برای ویلا خواهیم پرداخت.

 

ویژگی های نمای کلاسیک برای ویلا و اصول طراحی آن

انواع سبک‌های مختلف برای طراحی نمای ساختمان و ویلا وجود دارد که باید با توجه به شرایط، نقشه ساختمان، نوع محله و نماهای به کار رفته در ساختمان‌های آن و … یکی را به دلخواه انتخاب کنید. اما شاید برای شما جالب باشد که چرا بیشتر افراد به سراغ نمای کلاسیک برای ویلا می‌روند؟ ویژگی طراحی این نوع نما در چیست؟

جواب این سوال، بسیار ساده است. برخلاف نماهای دیگر که تنها در یک ساختمان و یک ویلای خاص کاربرد دارند، این نما برای استفاده در هر ویلا با هر خصوصیتی مناسب است و می‌توان در همه حال از آن استفاده کرد. به همین دلیل یکی از نماهای پرطرفدار و پرکاربرد در عصر حاضر، همین نمای کلاسیک محسوب می‌شود.

طراحی نمای کلاسیک برای ویلا به این گونه است که طراح باید وقت زیادی را بر روی جزئیات و نقش‌های آن بگذارد تا بتواند یک نمای کلاسیک بی‌عیب و نقص را طراحی کند. این طراحی همانطور که از نام آن مشخص است، به سبک کلاسیک و قدیمی اما با اصول و طراحی جدید است که عناصر هنری و زیبایی نیز در آن به کار رفته است. به بیان دیگر، با جمع شدن فرهنگ گذشتگان و هنر امروز، یک نمای بی‌نظیر به وجود آمده است.

طراحان باتجربه و حرفه‌ای در حوزه معماری، با تلاش فراوان سعی بر ترکیب و تلفیق معماری باستانی ایران و روم با یکدیگر و همچنین علم روز دارند تا بتوانند شکاف و خلا موجود در طراحی نمای کلاسیک برای ویلا را به طور کامل از بین ببرند. البته توصیه می‌شود که از تیم معماری ماهر در این زمینه کمک بگیرید. اگر طراحی این نما دارای مشکلات کوچکی باشد، بر جلوه ویلا تاثیر مستقیم و بسیار منفی خواهد گذاشت به طوری که نه تنها نمای ویلای شما زیبایی نخواهد داشت بلکه ممکن است از نظر عابران، بسیار آماتور و غیر حرفه‌ای نیز نشان داده شود.

مزایای نمای کلاسیک برای ویلا

مزایای زیاد نمای کلاسیک برای ویلا باعث شده است امروزه شاهد افزایش به کار بردن این نوع نما در ویلاهای دماوند کشور باشیم. ویلا مکانی برای استراحت و آرامش است به همین خاطر باید در انتخاب نمای بیرونی و طراحی داخلی آن نهایت دقت و توجه را داشته باشید تا بتوانید یک محیط دلچسب و دلنشین را به وجود آورید. از مزایای نمای کلاسیک برای ویلا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- استحکام بالا

این نوع نما از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است. این ویژگی آن باعث شده است افراد بتوانند با خیال راحت، سال‌های سال بدون نگرانی درمورد خرابی نما از آن استفاده کنند. همانطور که می‌دانید برخی از نماها به خاطر استحکام پایین خود، به رطوبت و تغییرات آب و هوایی واکنش نشان داده و بعد از مدت کوتاهی، زیبایی خود را از دست می‌دهند و باعث خرابی ساختمان نیز خواهند شد.

۲- بومی‌سازی

به دلیل کاربرد عناصر ایران باستان در نمای کلاسیک برای ویلا، این طراحی به نوعی بومی‌سازی شده است که با فرهنگ ما ایرانیان بسیار هماهنگ است. به همین دلیل هنگامی که یک نمای کلاسیک را مشاهده می‌کنیم احساس آشنایی و آرامش در ما به وجود می‌آید.

۳- میزان دسترسی به مصالح

یکی دیگر از مزایای نمای کلاسیک برای ویلا، در دسترس بودن مصالح مورد نیاز است. این مصالح به راحتی در ایران تولید شده و در دسترس افراد قرار می‌گیرد. بنابراین جایی برای نگرانی درمورد واردات مصالح از کشورهای دیگر وجود نخواهد داشت.

۴- شخصیت‌سازی برای ویلا

می‌دانید که نمای کلاسیک به نوعی به ویلا یک نوع شخصیت ویژه‌ای می‌دهد و این شخصیت و شاخص‌سازی می‌تواند یک عامل تمایز در ویلا به شمار آید. بنابراین سعی کنید در طراحی نمای کلاسیک از نما ویلاهای دیگر کپی‌برداری نکنید تا همواره ویلایی خاص و متمایزی داشته باشید.

مزایای نمای کلاسیک برای ویلا در مقایسه با نماهای دیگر بسیار بیشتر بوده و بهترین انتخاب برای افراد مشکل‌پسند به حساب می‌آید. به ندرت شخصی را می‌توان پیدا کرد که به این نما علاقه‌ای نداشته باشد. همه ما از دیدن نمای کلاسیک که حاصل ترکیب هنر ایران باستان است لذت می‌بریم.

ویژگی های نمای کلاسیک برای ویلا و اصول طراحی آن
شیوه‌ های مختلف معماری نمای کلاسیک برای ویلا

ک مطلب جالب درمورد شیوه‌های مختلف معماری نمای کلاسیک برای ویلا آن است که این شیوه‌ها در گذشته براساس اجزای بدن انسان به شرح زیر در سه تقسم‌بندی قرار گرفته‌اند:

۱- شیوه معماری دوریک

از ویژگی‌های خاص معماری نما کلاسیک به سبک دوریک، می‌‌توان به داشتن جلوه‌ای بسیار رسمی با ستون‌های بلند اشاره نمود که این ستون‌ها از قسمت بالا، باریک و از قسمت پایین، پهن‌تر هستند و به یک اندازه در نمای ویلا به کار برده نمی‌شوند. همچنین این ستون‌ها در ناحیه میانی به صورت محدب درآمده و دارای سرستون‌های بسیار ساده و بی‌نقش و نگار هستند. علاوه بر این‌ها، نسبت ارتفاع به قاعده در شیوه معماری دوریک، ۶ به ۱ می‌باشد.

۲- شیوه معماری کرنتین

در زمان‌های بسیار دور برای اولین بار، نمای کلاسیک به شیوه معماری کرنتین در معابد مختلف مورد استفاده قرار گرفت. در این شیوه، سرستون‌های مورد استفاده، حالت زنگ‌گونه داشتند که مسیر قرارگیری آن‌ها به سمت سقف بود. سال‌ها از این شیوه در معابد گوناگون استفاده شد به طوری که برخی آن را شیوه معماری معبد می‌دانند و به این اسم نیز شهرت یافته است.

۳- شیوه معمای یونیک

در نمای کلاسیک برای ویلا با شیوه معماری یونیک، ستون‌های نسبتا بلند و باریک همراه با سرستون‌هایی که پیچ خورده و شباهت زیادی به حلزون دارند استفاده شده است. اگر از زوایای مختلف به آن نگاه کنید، یک طرح واحد را خواهید دید. یکی از عوامل تمایز میان شیوه یونیک با دوریک، شکل و نحوه قرارگیری سر ستون‌ها است به این صورت که در شیوه معماری یونیک، برای قرار دادن سرستون از یک ستون دایره‌ای که از سنگ یکنواخت و تراشیده ساخته شده و فرورفتگی‌های طبیعی در آن به چشم می‌خورد، کمک گرفته شده است اما در شیوه دوریک، این‌گونه نیست و سرستون‌ها را بر روی سکویی پله‌دار نصب می‌کنند.

این سه شیوه گفته شده در نمای کلاسیک برای ویلا، امروزه دستخوش تحولات عظیمی شده و توانسته با فرهنگ امروز مطابقت پیدا کند. هر یک از این شیوه‌ها را می‌توان با استفاده از مصالح مختلف و متفاوت به اجرا درآورد. بنابراین هرگاه در انتخاب شیوه مورد علاقه خود برای نما کلاسیک دچار تردید شدید، بهتر است با معماران مشورت نمایید تا آن‌ها با دانش خود شما را برای داشتن یک انتخاب درست و مناسب راهنمایی کنند.

وبسایت مشاور املاک حقانی

ما در کنار این خدماتی که آنلاین ارائه می دهیم خدمات مشاوره ی تلفنی نیز برای شما ارائه خواهیم داد.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید با شماره ی ۰۹۳۷۰۰۰۰۰۳۷ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.