وبلاگ

جاذبه های دیدنی دماوند

جاذبه های دیدنی دماوند

دماوند منطقه ای ییلاقی و خوش آب و هوا در شرق تهران است که نزدیک به ۲ ساعت تا تهران فاصله دارد. به لطف حضور کوه دماوند، این منطقه دشت های سرسبز، جاهای دیدنی و تاریخی بسیاری دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی جاذبه های دیدنی دماوند بپردازیم. عزیزانی که علاقه مند به مطالعه بیشتر بر قدمت این شهر دارند، بر روی لینک تاریخچه دماوند کلیک کنند.

 

جاذبه های دیدنی دماوند

شهرستان دماوند، منطقه ای در اطراف تهران است که قدمت سکونت بشر در این منطقه به هزاران سال پیش برمیگردد. دماوند بطور کلی از چند شهرستان کوچک با نام های رودهن، دماوند، آبسرد، کیلاوند و آبعلی تشکیل شده و در منطقه کیلاوند، پژوهشگران بناهای تاریخی را پیدا کردند که قدمت آن ها به ۱۴هزار سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد. همچنین در برخی دیگر از نقاط مختلف دماوند، آثار تاریخی مختلفی کشف شده که پیش بینی می شود قدمتشان به دوران کیومرث، اولین پادشاه ایران برمیگردد.

شهرستان دماوند نزدیک به ۱۳۵هزار نفر جمعیت دارد که بخش قابل توجهی از مردم شهرستان، گویش دماوندی دارند اما در برخی از نقاط شهرستان بخصوص مناطق نزدیک به استان مازندران، گویش مردم به مازندرانی تغییر پیدا می کند. لازم به ذکر است در میان مردم شهرستان، افرادی هم هستند که گویش ترکی یا کردی دارند. اما شاید برایتان جالب باشد بدانید شهرستان دماوند در سال ۱۳۵۵ به وجود آمد چراکه این منطقه در گذشته بخشی از استان مازندران بودو در سال ۱۳۴۰ تصمیم گرفته شد تا بخشی از استان سمنان باشد.

روستای زیارت

اگر قصد دارید در سفر به منطقه دماوند از روستای زیارت بازدید کنید خوب است بدانید این روستا نزدیک به ۱۳ کیلومتر از روستای آبسرد فاصله دارد و می بایست پس از گیلاوند، در مسیر آبسرد به فیروزکوه نزدیک به ۱۰ کیلومتر رانندگی کنید تا روستای زیارت را ببینید.

روستای زیارت یکی از قدیمی ترین روستاهای اطراف تهران به شمار می رود که نزدیک به روستاهای لومان، دزدآباد و زان قرار دارد. روستای زیارت در گذشته منطقه ای شلوغ بوده و استقبال قابل توجهی از روستا میشده است اما امروزه گردشگران کمتری از روستا بازدید می کنند. در روستای زیارت جاهای تاریخی مختلفی مشاهده می شود که معروف ترین آن ها حمام های قدیمی و آرامگاه امامزاده عیسی هستند.

آرامگاه امامزاده عیسی بنایی بزرگ است که دو سالن داشته و آخرین مرمرت و بازسازی امامزاده نیز به ۵۰ سال پیش برمیگردد. حمام تاریخی روستای زیارت هم در نزدیکی امامزاده قرار دارد که به لطف بازسازی های صورت گرفته، دیگر ظاهر و حال و هوای قدیمی بودنش را از دست داده است.

دشت لار

با بیش از ۷۰هزار متر مربع مساحت، دشت لار یکی از بزرگترین دشت های سرسبز ایران است که نزدیک به۳۰هزار متر مربع از دشت را پارک ملی تشکیل می دهد. تفریبا در هر زمانی از سال می توان از دشت لار بازدید کرد اما در نظر داشته باشید فصل بهار و تابستان، اوج زیبایی دشت لار بوده و همچنین در فصل بهار به دلیل زاد و ولد حیوانات، امکان تردد خودروهای شخصی و آفرودی در دشت وجود ندارد.

در دشت لار گونه های مختلف گیاهی و جانوری وجود دارد که اکثر آن ها نادر هستند به همبن دلیل یکی از بهترین مناطق دیدنی دماوند است. همچنین خوب است بدانید دشت لار تنها زیستگاه عقاب طلایی، یکی از کمیاب ترین گونه های عقاب ها در جهان می باشد. از جاهای دیدنی دشت لار می توان به آبشار لار، دریاچه دیو آسیاب، کوه های پارک، دریاچه سد لار و دشت شقایق اشاره کرد. خوب است بدانید اگر به سد لار مراجعه کنید نه تنها ساعت ها در طبیعت زیبای اطراف سد اتراق خواهید کرد بلکه متوجه خواهید شد محبوب ترین تفریح مردم در اطراف سد لار، ماهیگیری است.

پیست آبعلی

پیست اسکی آبعلی با عنوان قدیمی ترین پیست اسکی ایران و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری دماوند شناخته می شود و همچنین اولین پیست اسکی ایران است که از دستگاه های بالابر در آن استفاده شده است. پیست اسکی آبعلی در سال ۱۳۳۲ ساخته شده و به لطف احداثش، اسکی در ایران متولد شد.

اگر به دنبال تفریحات لوکس و گران قیمت هستید، اسکی قطعاً جزء گرانترین ها خواهد بود و در پیست اسکی آبعلی تجربه بی نظیری از اسکی را می توانید داشته باشید. پیشنهاد می کنیم بعد از یک اسکی هیجان انگیز در ارتفاعات ۲۵۰۰ متری، دوغ های معروف آبعلی را هنگام استراحت از دست ندهید. بهترین زمان بازدید از آبعلی فصل زمستان است تا علاوه بر لذت هیجان اسکی، مسابقات مختلف اسکی را هم از نزدیک تماشا کنید.

جاذبه های دیدنی دماوند
دریاچه های تار و هویر

در روزهای گرم تابستانی، سپری کردن چند ساعت و حتی چند روز در اطراف دریاچه های تار و هویر برای رهایی از شلوغی و آلودگی تهران و لذت بردن از هوای پاک، طبیعتی سرسبز، صدای پرندگان و آرامشی بی نظیر به شدت توصیه می شود.

دریاچه های تار و هویر در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارند که ظاهری لوزی شکل به طول بیش از یک کیلومتر دارند. اگر قصد داشتید در این دریاچه ها شنا کنید خوب است بدانید در فصل های بارانی و پرآب، عمق دریاچه نزدیک به ۵۰ متر می باشد که این عدد در دوران کم عمق به ۴۰ متر می رسد. با توجه به شرایط آب و هوایی، بهترین زمان بازدید از دریاچه تار و هویر دماوند فصل بهار و تابستان است چراکه در فصل پاییز و زمستان هوای بسیاری سردی بر این منطقه حاکم خواهد بود.

اگر قصد داشتید از دریاچه های تار و هویر بازدید کنید خوب است بدانید دو افسانه درباره این دریاچه ها گفته شده است. برخی می گویند در اعماق دریاچه گنج های بسیار با ارزشی پنهان شده و برخی هم می گویند در اطراف دریاچه موجوداتی شب ها رفت و آمد می کنند.

دریاچه های تار و هویر
دریاچه ساهون

دریاچه ساهون از جمله بکر ترین جاهای دیدنی دماوند است که در دامنه های جنوبی غله دماوند قرار دارد. برای بازدید از دریاه ساهون ابتدا باید از کنار روستای نوا عبور کنید که این روستا در منطقه لاریجان شهرستان آمل واقع شده است.

هنگام بازدید از دریاچه ساهون پیشنهاد می کنید نگاهی هم به مناطق اطراف از جمله کوه خرتاب در شمال دریاچه، زمین های زیبای آزاب که معروف به زمین آزو هستند در شرق دریاچه و همچنین روستاهای دوبرار و ایرا در غرب دریاچه هم بیاندازید.

دریاچه ساهون در ارتفاع ۳هزار متری از سطح دریا واقع شده که ۱۰۰۰ هکتار از زمین های سرسبز دماوند را تصرف کرده است هرچند امروزه به لطف فعالیت های انسانی در اطراف دریاچه، از عمق و حجم آب دریاچه کاسته شده و همچنین نه تنها جذابیت گذشته را ندارد بلکه به صورت مردابی درآمده و اطرافش هم مرغزارهای مختلف مشاهده می شود. امروزه اما، در فصل بهار و تابستان گردشگران بسیاری را می بینیم که به نزدیکی دریاچه مراجعه کرده و بساط کمپ خود را پهن می کنند تا چند روزی مهمان دریاچه و هوای دل انگیز منطقه باشند.

دریاچه ساهون
چشمه سیاه سنگ

پیشنهاد می کنیم اگر در سفر به دماوند از روستای مشا بازدید کردید، نگاهی هم به چشمه سیاه سنگ واقع در شمال غربی دماوند هم بیاندازید. چشمه سیاه سنگ شاید در ظاهر یک چشمه عادی بوده و چندان جذابیتی نداشته باشد اما در اطراف چشمه، در طبیعت سبز منطقه می توان انبوهی از گیاهان دارویی مانند نسترن، شاقیق، بومادران، گل گاو زبان، گل بنفشه، قیاق، زرشک، علف هفت بند، سنگ و غیره را مشاهده کرد که به عنوان سوغاتی می توانند انتخاب های مناسبی باشند.

لازم به ذکر است امروزه به دلیل فعالیت هایی انسانی در اطراف چشمه سیاه سنگ از جمله احداث تونل مشا که باعث شده مسیر آب های جاری منطقه تغییر پیدا کنند، نه تنها آب چشمه سیاه سنگ آلوده شده بلکه منطقه دیگر طراوت و جذابیت گذشته را ندارد.

چشمه سیاه سنگ
منطقه تفریحی چشمه اعلا

چشمه اعلا یکی از مناطق دیدنی شهر دماوند است که در فاصله ۷۰ کیلومتری تهران و ۴ کیلومتر شمال دماوند قرار دارد. آب چشمه اعلا به لطف ذوب شدن برف کوه ها و همچنین بارش های سالیانه باران به وجود می آید هرچند وجود چشمه ها و رودخانه های دیگر در اطراف چشمه اعلا، تاثیر قابل توجهی هم بر حجم آب این چشمه دارند.

چشمه اعلا از معدود چشمه های اطراف تهران است که آب قابل شرب داشته و گفته می شود املاح آب چشمه دارای بیکربنات کلسیک سبک بوده و خوراکی به حساب می آید. چشمه اعلا در نزدیکی روستایی قرار دارد که آب و هوای دلنشین و خنکی داشته و فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید و اتراق در کنار چشمه اعلا می باشد. پیشنهاد می کنیم هنگام بازدید از چشمه اعلا نگاهی هم به باغ ها و زمین های سرسبز اطراف که دارای درختان گیلاس، گردو، سیب، آلبالو و زردآلو هستند هم بیاندازید چراکه این میوه ها در کنار عسل مرغوب روستا، از جمله بهترین سوغاتی های دماوند به حساب می آیند.

چشمه اعلا
غار رود افشان

یکی از غارهای مرتفع اطراف تهران که در شهرستان دماوند قرار دارد، غار رود افشان است. ارتفاع این غار از سطح دریا نزدیک به ۲هزار متر تخمین زده شده و گردشگران جهت بازدید از این غار می بایست ابتدا وارد روستای دور افشان شوند تا در ارتفاعات شمال شرقی روستا ورودی غار را مشاهده کنند.

غار رود افشان یکی از محبوب ترین غارها در میان غارنوردان است چراکه جدا از مسیر جذاب و هیجان انگیزش، غار رود افشان به لطف پدیده ای با نام کارست به وجود آمده است.

کارست به فرسایش و خوردگی سنگ های کربنات از جمله سنگ گچ و آهک می گویند. شاید برایتان جالب باشد بدانید در داخل غار رود افشان سنگ بسترهایی هم وجود دارد که به لطف بارش باران اسیدی به وجود آمده اند. در آخر خوب است بدانید اگر شما هم قصد بازدید از غار رود افشان را دارید، علاوه بر وسایل غارنوردی، با خود چراغ قوه هم به همراه داشته باشید و لازم به ذکر است در طول مسیر غار که نزدیک به ۸۰۰ متر می باشد، همواره قطرات آب از روی سقف درحال چکیدن می باشد.

غار رود افشان
دشت مشا

مشا نام یکی از مناطق جذاب و دیدنی در اوایل جاده هراز واقع در شهرستان دماوند است که مابین شهرهای آبعلی و پلور قرار دارد. در منطقه مشا، طبیعتی بسیار زیبا واقع شده و همچنین، جاذبه های دیدنی و مناطق طبیعت گردی جذابی هم وجود دارد که شامل پیست اسکی آبعلی، چشمه اعلا، امامزاده هاشم و غیره هستند. اما در نزدیکی مشا، دشتی با همین نام قرار داردکه برای طبیعت گردی، بی شک مقصدی بی نظیر و خاطره انگیز خواهد بود.

دشت مشا در فاصله ۶ کیلومتری جبه شمال غربی کوه دماوند قرار دارد و طبیعت گردانی که در میان جاذبه های دیدنی دماوند، دشت مشا را به عنوان مقصد طبیعت گردی خود انتخاب کرده اند، با چشم انداز جذابی از دشت های اطراف و کوه دماوند روبرو خواهند شد. این دشت جذاب و دیدنی در ارتفاع ۲۲۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد لذا شاهد آب و هوایی خنک و دلنشین بر منطقه هستیم هرچند در طی روزهای سرد سال، دشت مشا سفید پوش می شود. از جاذبه های دیدنی نزدیک به مشا می توان به امامزاده دو بردار و چشمه اعلا اشاره کرد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

دشت مشا
قله دماوند

با ۵۶۷۰ متر ارتفاع، دماوند به عنوان مرتفع ترین قله ایران شناخته می شود و بعد از آن، علم کوه به عنوان دومین قلع مرتفع کشور شناخته می شود. از گذشته های بسیار دور تا به امروز، دماوند به عنوان نماد قدرت و پایداری ایران شناخته شده و از به لطف قله مرتفع و مسیرهای صعب العبور، هر کوهنوردی که میخواهد به این قله صعود کند بای خود را برای سفری چند روزه آماده کند.

قله دماوند در شهرستان دماوند واقع در شرق تهران قرار دارد و این قله، در دشت لار یا همان پارک ملی لار که پیش تر به آن اشاره ی داشتیم، واقع شده است. قله دماوند در فاصله ۶۰ کیلومتری پایتخت واقع شده و گردشگرانی که میخواهند به مسیر صعود به قله دماوند دسترسی داشته باشند می بایست مسیری یک ساعته را طی کنند تا به یکی از مناطق پلور، رینه یا لاهیجان برسند. در نظر داشته باشید اگر میخواهید به قله دماوند صعود کنید، در ابتدای مسیر، باجه ای مشاهده می شود که از کوهنوردان بلیط ورود به مسیر صعود را به فروش می رساند و با پرداخت ورود، به کوهنوردان یک کیسه زباله نیز داده می شود.

قله دماوند در طی روزهای گرم سال و فصل تابستان، دارای میانگین دمای صفر درجه بوده و با فرا رسیدن روزهای سرد سال، علاوه بر وزیدن بادهایی با سرعت بیش از ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت، میانگین دما در قله دماوند به ۶۰ سانتی گراد زیر صفر هم میرسد. جالب است بدانید هنگامی که به ارتفاع ۳۶۰۰ متری قله دماوند می رسید، با چایخانه ای روبرو می شوید که هر روز سال آماده پذیرایی از کوهنوردان می باشد و تاکنون، هیچ مجموعه خدمات در این ارتفاع در کل جهان وجود ندارد.

اگر شما هم در میان جاذبه های دیدنی دماوند میخواهید تجربه صعود به قله دماوند را داشته باشید، پیشنهاد می کنیم ابتدا نگاهی به دشت لار و دیدنی های منطقه انداخته و سپس راهی قله شوید چراکه از نظر گردشگران، مسیر صعود به قله دماوند که در دشت لار قرار دارد، بسیار زیبا و جذاب می باشد.

وبسایت مشاور املاک حقانی

ما در کنار این خدماتی که آنلاین ارائه می دهیم خدمات مشاوره ی تلفنی نیز برای شما ارائه خواهیم داد.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید با شماره ی ۰۹۳۷۰۰۰۰۰۳۷ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.