وبلاگ

طراحی ویلای چوبی و نمونه‌ای از معماری به سبک هندی‌ها

طراحی ویلای چوبی و نمونه‌ای از معماری به سبک هندی‌ها

طراحی ویلای چوبی، یکی از چندین ایده طراحی ویلاهای مدرن و کلاسیک است. با متریال چوب، بخصوص مصالح مدرن نظیر ترمووود و چوب پلاست، به راحتی می‌توان زیباترین ویلاها را طراحی کرد. نمای شگفت‌انگیز و متفاوت ویلاهای چوبی در تمام قسمت‌ها چشم‌ها را به سمت خود خیره می‌سازند.

 

طراحی ویلای چوبی و نمونه‌ای از معماری به سبک هندی‌ها

حتی ویلاهای دوبلکس و تریپلکس را هم می‌توان با این مصالح پرطرفدار ساخت. چوب، یک عنصر طبیعی و پایدار است که در ساخت ویلا، محوطه سازی و طراحی نمای بیرونی و دکوراسیون داخلی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

در این خصوص به یک نمونه معماری به سبک هندی‌ها از طراحی ویلای چوبی دقت کنید.

شاید برای ما ایرانی‌ها، ویلا در دماوند خلاصه می‌شود. هندی‌ها اما در این زمینه ید طولانی دارند و مدت هاست روی خوش نشان می‌دهند به ساخت ویلاهایی که در بطنشان، معماری مبتکرانه تزریق شده است. وقتی فاصله‌مان را با انواع ویلای هندی کمتر می‌کنیم، در می‌یابیم بسیاری از آن‌ها با محوریت چوب بالا رفته‌اند. چوب پای ثابت بسیاری از ویلا‌های ساخته شده در هند است، گویی به باور این تبار، چوب، مقدس‌ترین مصالح ساختمانی است.

شاید دانستن این نکته خالی از لطف نباشد که آنچه در تصویر می‌بینیم یکی از ۱۰ ویلایِ عجیب در هند است. در نگاه نخست، جز سقفی نوک تیز چیزی رخ نمایی نمی‌کند. می دانید آنچه سبب شده، مدال عجیب‌ترین را بر گردن این ویلا بیندازند چیست؟

منظره‌ای که به دستان این ویلای هندی، خلق می‌شود.

پس از این مقدمات، با یک سوال، بحثمان را آغاز می‌کنیم.

همه چیز درباره یک ویلای هندی، ویلایی که woodhouse نام می‌گیرد!

مخاطبمان در مقاله پیش‌رو، ویلای woodhouse است، Matra Architects، استودیو و تیم حاذقی است که پنجه در پنجه جدیدترین معماری‌های روز پیش رفته و با رونمایی از این ویلا، نامش را در میان برترین معماران جهانی ثبت کرده است.

کوهپایه‌های هیمالیا، میزبان این ویلای زیبایند.

از سقف ویلا شروع می‌کنیم. الوار چوبی، سقف این ویلا را پوشانده‌اند. به سقف که خیره می‌شویم یک قله برجسته توجه‌مان را جلب می‌کند، در این نقطه اوج، پنجره‌ای دایر گشته که به نور اجازه رقص و بازی می‌دهد.

این ویلای خصوصی در دهکده sakhtol و در منطقه Nainital هند، جای خوش کرده است. نام این دهکده و این منطفه نه تنها برای هندی‌ها که برای تمام توریست‌هایی که عشق جهانگردی در وجودشان جاری و ساری است، آشناست. توریست‌هایی که بی‌تابانه راغب‌اند زیباترین مکان‌های دنیا را کشف کنند، به این منطقه سفر می‌کنند تا مناظری که گرداگر مرتفع‌ترین کوه‌های جهان، سر برافراشته‌اند را ملاقات کنند. استودیوی Matra Architects، مستقر در دهلی و خالق این ویلای زیبای هندی است

طراحی ویلای چوبی و نمونه‌ای از معماری به سبک هندی‌ها
terraced plot چیست؟

این نوع نقشه‌ها، ساخت خانه‌های تراس دار را در کانون توجه قرار می‌دهند. براساس نقشه terraced، یک ساختمان به چنیدن بلوک (مانند بلوک آشپزخانه، بلوک اتاق خواب، بلوک پذیرایی و..) تقسیم می‌شود و هر بلوک در ارتفاعی متفاوت ساخته خواهد شد، از کنار هم قرار گرفتن این بلوک‌ها که اندکی با هم اختلاف ارتفاع دارند، یک خانه پلکانی چشم‌نواز، خلق خواهد شد که مشابهش را می‌توانید در تصویر زیر شاهد باشید.

به ویلای woodhouse برمی‌گردیم، این ویلا دارای ساختار terraced plot است و هر بلوک از آن در ارتفاعی خاص بنا شده، عاملی که سبب می‌شود این ویلای هندی، با منظره پانوراما، عجین شده باشد. منظره‌ای وسیع که کوه‌های هیمالیا را از قابی بزرگ و پهناور، تقدیممان می‌کند.

وقتی در جوار پنجره‌هایی ویلای woodhouse می‌ایستیم و زُل می‌زنیم به دوردست‌ها، دو منظره قابل رؤیت‌اند. نخست قله‌هایی که مُهر هیمالیا پایشان ثبت شده و دوم، خانه اهالی دهکده که در زیبایی دستی بر آتش دارند (خانه یک شکل کشاورزان و روستایی‌هایی که وجودمان را پُر می‌کنند از شگفتی و زیبایی). به افق که خیره می‌شویم، کوه‌های هیمالیای شمالی، در نگاهمان می‌نشینند که مملو از برف‌اند. مشاهده چنین مناظری ریشه در Terraced بودن نقشه این ویلا دارد.

ساخت ویلای woodhouse به نوعی رقم خورده است که صمیمی‌ترین حس از مشاهده جنگل‌های مجاور شکل می‌گیرد.

به یُمن طراحی ویلای woodhouse براساس نقشه terraced، این ویلا، دارای سه بلوک اصلی است، به نوعی این ویلا سه قسمت تفکیک شده و مجزا دارد که در خلاقیت و ابتکار پرچمدارند. می‌دانید ابتکار این کار کجاست؟ در غیاب دیوارهای جداکننده، سه بلوک مجزا و تفکیک شده ساخته شده‌اند.

ساخت ویلای woodHouse، با اتکا بر الوارهای چوبی رقم خورده است. تخته‌های چسبان چوبی که با ترکه‌های باریک استیل بسته شده‌اند، اساس و سنگ بنای این ویلا را تشکیل داده‌اند. به واسطه چنین مصالحی، آنچه در چنته داریم یک سقف محکم، یک ساختمان ایزوله شده، یک اشکوب (طبقه) چوبی تمام عیار و پنجره‌های مجهز به شیشه‌های دو جداره است.

قاب‌هایی به طول ۱۴.۵ متر در اتاق نشیمن، گنجانده شده‌اند، به لطف این پنجره‌ها، می‌توان چنگی زد به زیبایی ستودنی بیرون، می‌شود دور تا دور اتاق نشیمن چرخید و هر بار طبیعت را از زاویه‌ای دگر، به نظاره نشست. می‌توان باغ‌های همسایه را دید و شهر المورا (Almora) را تماشا کرد.

تلألو نور خورشید به جان ویلای woodhouse رخنه می‌کند. انوارِ خورشید، به تخته‌های سنگی می‌خورند و انعکاسشان پس از عبور از قاب پنجره‌های بزرگ در نگاهمان می‌نشیند و در قلبمان جای می‌گیرد. چوب و تکه سنگ‌هایی که در ساخت ویلا woodhouse استفاده شده‌اند، همگی محلی و برگرفته از زمین‌های اطراف‌اند، گویی تکه‌ای از زمین را برداشته‌ایم و با آن، یک زمین و جایگاه اختصاصی برای خود ساخته‌ایم.

پنجره‌های مربعی، در دل دیوارها جای گرفته‌اند تا زیبایی آسمان را پیشکشمان کنند، شکوه کوه‌ها را به یادمان آورند و امتداد جنگل را در نگاهمان برجسته سازند. پلکانی بودن فضای داخلی این ویلا که ناشی از ساخت terraced گونه آن است، مشاهده مناظر اطراف از زوایای متفاوت و در تمام جهات را شدنی ساخته‌اند.

وبسایت مشاور املاک حقانی

ما در کنار این خدماتی که آنلاین ارائه می دهیم خدمات مشاوره ی تلفنی نیز برای شما ارائه خواهیم داد.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید با شماره ی ۰۹۳۷۰۰۰۰۰۳۷ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.