وبلاگ

بررسی ضوابط در طراحی ویلاهای دماوند

بررسی ضوابط در طراحی ویلاهای دماوند

ساخت و ساز در هر منطقه‌ای از ضوابطی معین و مختص به خود تبعیت می‌کند. برخی از این ضوابط همه شمول و کلی هستند و برخی دیگر برای منطقه‌ای خاص وضع شده‌اند. به هر حال وظیفه هر طراحی است که قبل از اقدام به طراحی، این ضوابط را مطالعه کرده و با آگاهی کامل از این موارد، شروع به کار کند. در رابطه با طراحی ویلاهای گیلاوند نیز با همین منوال مواجه هستیم و طراحی ویلا در دماوند ضوابط مربوط به خود را دارد. پس قبل از اینکه بخواهید به طراحی ویلا در گیلاوند اقدام کنید، نیاز است برای یک کار حرفه‌ای که مورد تایید بازرسین و مراجع مختلف قرار گیرد، با ضوابط آشنا بوده و آن‌ها را به کار ببرید.

 

بررسی ضوابط در طراحی ویلاهای دماوند

در این نوشتار از سایت دکتر بخشی به برخی از ضوابط مربوط به طراحی ویلاهای گیلاوند پرداخته‌ایم، با توجه به شرایط آب و هوایی ویژه این منطقه، نکات طراحی ویلا در این خطه کمی با سایرین متفاوت است، در ادامه با ما همراه باشید.

ویلاهای گیلاوند

نوار سبز شهر دماوند، از کوه‌های البرز آغاز شده ادامه پیدا می‌کند. بیشتر ویلاهای دماوند، در جاده‌های بین شهری و در نقاطی که سرسبز است ساخته می‌شوند و این مناطق برای ویلاسازی بسیار پر طرفدار هستند.

نکات ضوابط و اصول مهم در طراحی ویلاهای گیلاوند

سطح اشغال ویلاهای گیلاوند ممکن است ۶۰ درصد باشد ولی در برخی از مناطق، ممکن است کمتر از این مقدار لحاظ شود. اگر بافت غیر شهری باشد، ترکیبات مختلفی از توده و فضا را می‌توان در طراحی لحاظ کرد، مثلا می‌توان یک حیاط مرکزی برای ویلا در نظر گرفت. اگر می‌خواهید ویلاهای گیلاوند را در یکی از این نواحی بکر و طبیعی بسازید، باید کاربری اراضی را تغییر دهید و به دنبال اخذ مجوز باشید. قوانینی ممکن است در این نوع از ساخت حاکم باشد و برای مثال با محدودیت در ارتفاع و تعداد طبقات مواجه شوید. در برخی از مناطق فقط می‌توانید یک طبقه بسازید .

استفاده از کرسی‌چینی در طراحی سازه‌های ویلاهای گیلاوند الزامی است و در زیر بنا حتما باید از عایق رطوبتی با کیفیت استفاده شود.

در کارگذاری پنجره‌های ویلاهای گیلاوند، در قسمت‌هایی که با باران‌های کج برخورد دارند باید از پنجره‌های کوچک UPVC استفاده کرد که در آن‌ها از عایق رطوبتی پلاستیکی استفاده شده‌است.

به این دلیل که نور خورشید به میزان کافی وجود ندارد، در ویلاهای گیلاوند پنجره‌ها تا حد امکان طویل و عریض ساخته می‌شوند و بهترین جبهه برای این بازشوها، جنوب، جنوب غرب و جنوب شرق است.

از طرفی، به دلیل وجود مناظر زیبا در بستر ویلاهای گیلاوند و ضرورت استفاده از این مناظر، این پنجره‌های بزرگ، کارگشا خواهند بود.

اگر می‌خواهید از بادهای غرب به شرق استفاده کنید، باید از پلان‌های کشیده غربی-شرقی در ویلاهای گیلاوند بهره ببرید، این کار به تهویه مطبوع منزل کمک کرده و از نظر طراحی کار را در تعادل قرار می‌دهد، تهویه هوای بهتر در گرو عدم پیچیدگی در حجم و پلان است.

همانطور که می‌دانید، سازه‌های فلزی در برابر رطوبت ضعیف عمل می‌کنند، به همین دلیل سازه بتنی برای ساختن ویلاهای گیلاوند ارجح است.

استفاده از مصالح بوم‌آورد در فرآیند ساخت ویلاهای گیلاوند توصیه می‌شود، این مصالح شامل شن، ماسه و الوارهای چوبی هستند. ولی در حالت کلی، ظرفیت حرارتی بالا برای متریال استفاده شده در ویلاهای دماوند، بسیار مهم است، چرا که اختلاف دمای تابستان و زمستان مطرح است و از طرفی، مصالح استفاده شده در ویلاهای گیلاوند باید نسبت به رطوبت و باران زیاد مقاوم باشند و یا خواص آن‌ها اصلاح شده‌باشد. در غیر اینصورت با پدیده فرسایش مواجه خواهیم شد.

مراحل ساخت ویلاهای گیلاوند

۱- خرید زمین مناسب ساخت ویلاهای گیلاوند

۲- مراجعه به شرکتی معتبر در زمینه طراحی ویلا و بهره بردن از مشاوره تخصصی و عقد قرارداد

۳-تهیه کلیه نقشه‌های مورد نیاز برای ساخت ویلا

۴- اخذ جواز ساخت ویلا در گیلاوند

۵- آماده سازی زمین مورد نظر

۶- شروع ساخت

۷- اجرای نمای ویلا و نازک کاری

۸- طراحی داخلی ویلاهای گیلاوند

بررسی ضوابط در طراحی ویلاهای دماوند
نکات تکمیلی ساخت ویلاهای گیلاوند

همانطور که گفتیم رطوبت بالای این منطقه، قوانین خاصی برای ساخت ویلاهای گیلاوند لحاظ می‌کند. بهتر است از نیروی کار حرفه‌ای و متخصص بهره بگیرید و به منظور کاهش هزینه ساخت ویلاهای دماوند و بالا بردن کیفیت ساخت، بهتر است از مصالحی استفاده کنید، که نیروی متخصص آن را در دسترس دارید.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که گیاهان نباید در نزدیکی ساختمان کشت شوند. چرا که این کار به فرسایش سریع ساختمان منجر می‌شود.

اگر به دنبال خرید بهترین ویلاهای دماوند هستید، که در آن‌ها ضوابط طراحی به بهترین نحو برآورده شده‌باشد ولی نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید، ما در مشاورین املاک حقانی، در کنار شما هستیم تا حاصل سال‌ها تجربه خود در این زمینه را در اختیار شما قرار دهیم. پس قبل از اقدام به خرید، از طریق راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان قبل از خرید، بهره‌مند شوید. ما بهترین گزینه‌ها را پیش روی شما قرار می‌دهیم.

وبسایت مشاور املاک حقانی

ما در کنار این خدماتی که آنلاین ارائه می دهیم خدمات مشاوره ی تلفنی نیز برای شما ارائه خواهیم داد.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید با شماره ی ۰۹۳۷۰۰۰۰۰۳۷ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.