وبلاگ

طراحی گل‌کاری فضای سبز حیاط ویلا به همراه ایده‌های جذاب

طراحی گل‌کاری فضای سبز حیاط ویلا به همراه ایده‌های جذاب

طراحی گل‌کاری فضای سبز حیاط ویلا یکی از اقداماتی که در حوزه محوطه سازی اجرا می‌شود و می‌تواند بسیار منحصر به فرد باشد. اگر کمی در این باره فکر کنید، یک حیاط سرسبز را با گل‌های رنگارنگ و گلدان‌های زیبا تصور می‌کنید که محیط زندگی را به یک فضای لذت‌بخش و دلنشین تبدیل کرده است.

 

طراحی گل‌کاری فضای سبز حیاط ویلا به همراه ایده‌های جذاب

حیاط ویلا و حتی باغ خصوص خود را با بهترین ایده‌های کاشت گل و گیاهان مختلف می‌توانید زیباتر کنید. این ایده‌های گل‌کاری فضای سبز، براساس استفاده از انواع گیاهان گلدار، گیاهان زینتی، سبزی و … هستند. زیباتر کردن حیاط ویلا می‌تواند به صورت محوطه سازی با چمن باشد و یا می‌تواند با استفاده از گلدان‌های گل انجام شود. تعجب نکنید! برای استفاده از گلدان‌های گل در محوطه حیاط ویلا هم باید یک سری نکات را بدانید.

گل‌کاری فضای سبز با گلدان‌ها اغلب برای افرادی که فضای محدودتری دارند و یا افرادی که می‌خواهند تراس، بالکن یا پاسیو در ویلا را تزئین کند، بسیار مناسب است. بسته به همان ظاهری که می‌خواهید در محوطه یا حیاط ویلا داشته باشید، می‌توانید گلدان‌ها را با یک گیاه خاص یا ترکیبی از گیاهان مختلف پر کنید.

گیاهان محبوب برای اجرای گل‌کاری فضای سبز در حیاط ویلا شامل گل‌های رنگی، گیاهان همیشه سبز، سبزیجات، گیاهان علفی و گیاهان گلدار است. بسیاری از باغبانان، گیاهانی را که به صورت فصلی رشد می‌کنند در زمان مناسب، در گلدان، تغییر می‌دهند تا از رنگ و بوی آن‌ها در فصل خاص، لذت ببرند. بخصوص در فصل بهار و تابستان که زیبایی گل‌ها در هوای مطبوع دماوند، دو چندان می‌شود، این منظره بسیار بی‌نظیر خواهد بود.

هنگام انتخاب گلدان برای اجرای طراحی گل‌کاری فضای سبز حیاط ویلا، باید چیزی را انتخاب کنید که مطابق با سلیقه شما باشد، امکان زهکشی مناسب را داشته باشد و اندازه و وزن مناسبی برای قرار دادن در مکان خاص داشته باشد. گلدان‌های مناسب برای باغ و حیاط ویلا انواع مختلفی دارند که از مواد مختلف ساخته شده‌اند.

گلدان‌ها همچنین در مدل‌ها و سبک‌های متفاوت ساخته می‌شوند، بنابراین قطعاً مورد دلخواه خود را پیدا خواهید کرد. برای راهنمایی بیشتر و مشاهده بهترین ایده‌های گل‌کاری فضای سبز، به ادامه این بحث توجه داشته باشید.

نکات مهم در انتخاب بهترین گلدان برای گل‌کاری فضای سبز

برای انتخاب ظرف یا گلدان مناسب با هدف طراحی گل‌کاری فضای سبز حیاط ویلا از این نکات استفاده کنید:

نکته اول:

گلدانی که برای کاشت گل‌ها انتخاب می‌کنید، باید دارای سوراخ‌های زهکشی باشد و اگر اینطور نیست، خودتان سوراخ‌هایی را در هر طرف ظرف ایجاد کنید. برای گلدان‌های چوبی، پلاستیکی یا فایبرگلاس، این کار، نسبتاً آسان است. با استفاده از مته برقی با مته‌های ریز و باریک می‌توانید در گلدان سفالی سوراخ تخلیه ایجاد کنید، اما باید با احتیاط کار کنید.

نکته دوم:

اگر برای گل‌کاری فضای سبز حیاط ویلا به ظروف یا گلدان‌های بزرگ نیاز دارید، بهترین نمونه‌ها را که توانایی خرید آن را دارید تهیه کنید، چرا که قرار است مدت زیادی در حیاط ویلای شما وجود داشته باشد. به همین دلیل، به دنبال شکل‌ها و سبک‌های کلاسیک بروید که متناسب با هر باغ یا محوطه سرسبز باشند. گلدان‌هایی با رنگ روشن، انتخاب شما را در کاشت گیاهان، محدود می‌کنند و شما ممکن است به زودی از نمای آن‌ها خسته شوید. رنگ‌های روشن، زودتر کثیف می‌شود و شما باید هر روز آن‌ها را تمیز کنید.

نکته سوم:

در زمان انتخاب و خرید گلدان‌ها برای گل‌کاری فضای سبز، جزئیات معماری ویلا و متراژ حیاط یا باغ، اهمیت دارد. برای انتخاب سبک گلدان باید به مدل معماری هم توجه داشته باشید. مثلاً اگر دیوارهای آجری برای ساخت ویلا به کار رفته، گلدان‌های سفالی به رنگ قهوه‌ای یا آجری یا بژ را خریداری کنید. گلدان‌های کلاسیک یا چوبی به سبک مدرن هم انتخاب خوبی هستند.

نکته چهارم:

انواع گلدان‌ها برای طراحی گل‌کاری فضای سبز حیاط ویلا مناسب‌اند. گلدان باریک و بلند از پایداری کمتری نسبت به گلدان کوتاه‌تر و پهن یا گِرد، برخوردار است. از گلدان‌های بلند برای گیاهان بالا رونده که معمولاً سنگین نیستند، استفاده کنید و بگذارید تا به صورت آبشاری رشد کنند یا به صورت پیچک، به سمت بالا حرکت کنند.

از کاشت گل‌ها و گیاهان در گلدان‌هایی با گردنه باریک خودداری کنید، زیرا خارج شدن گیاه از ریشه و رشد در گلدان، دشوار است. توجه داشته باشید که گلدان‌های گل همیشه در قسمت بالاتر نسبت به بخش پایینی، گسترده‌تر هستند.

نگران تهیه گلدان تزئینی برای گیاهان نباشید. به بهتر شدن حیاط ویلا با گل‌ها و گیاهان فکر کنید. بیشتر گیاهان مورد نظر خود را در گلدان‌های پلاستیکی و معمولی سیاه رنگ نگه دارید. گلدان‌های تزئینی بهترین گزینه برای گل‌کاری فضای سبز حیاط ویلا هستند.

نکات مهم در نحوه گل‌کاری فضای سبز و انتخاب گیاهان برای کاشت
۱- محیط کاشت گیاهان

اولین نکته کلیدی و مهم در طراحی گل‌کاری فضای سبز برای حیاط ویلا، توجه به محیط کاشت است. زمانی می‌توانید بهترین گیاهان را انتخاب کنید که بدانید حیاط شما بیشتر در معرض نور و آفتاب است یا سایه! همه گیاهان به شرایط آفتاب یا سایه، به طور مشابه نیاز دارند اما برخی در آفتاب و برخی در سایه، رشد بیشتری خواهند داشت. همچنین گل‌ها نیاز به آبیاری دارند. برای برخی از گیاهان، محل گلدان‌ها را در منطقه آفتاب گیر یا منطقه سایه‌دار پیشنهاد دهید.

۲- گیاهان گل‌دار و گیاهان برگ‌دار

برای گل‌کاری فضای سبز حیاط ویلا می‌توانید هم گل‌های رنگی و تزئینی را انتخاب کنید و هم گیاهان برگ دار سبز را بخرید. این کاملاً به سلیقه و انتخاب شما بستگی دارد. کاشت گیاهانی که در فصل بهار شکوفه می‌زند زیبا است و در مقابل، درختچه‌ها و بوته‌های سبز هم جذابیت خاص خود را دارند.

هر گیاهی را که انتخاب کنید، خواه یک ساله باشد یا چند ساله، سعی کنید در رنگ‌ها و بافت‌های متنوع باشد تا زیبایی حیاط ویلا را دو چندان سازد. اگرچه گیاهان متنوع برای گل‌کاری فضای سبز خوب هستند، اما چون رشد یک گیاه در یک محیط به سایر گیاهان وابسته است، بهتر است انتخاب خود را برای یک محوطه در حیاط به سه نوع گیاه، محدودتر کنید.

طراحی گل‌کاری فضای سبز حیاط ویلا به همراه ایده‌های جذاب
۳- تنوع در انتخاب گیاهان

زمانی ایده‌های گل‌کاری فضای سبز حیاط ویلا جذاب‌تر می‌شوند که گیاهان را نامتناسب و متنوع انتخاب کنید. گیاهانی را انتخاب نکنید که هم قد و هم شکل هستند یا بافت یکسانی دارند. یک گیاه را انتخاب کنید که بلند و قائم باشد؛ دیگری، قد متوسط و تپه‌ای باشد و یکی دیگر، کوتاه قد و پراکنده رشد کند. این ترتیب، علاوه بر ایجاد کنتراست زیبایی شناختی، از رقابت برای دسترسی به نور و خاک مورد نیاز برای رشد در گیاهان نیز جلوگیری می‌کند.

۴- تنوع در رنگ‌های گیاهان

ترکیب هماهنگ رنگ‌ها یک ایده خلاقانه ذهنی است. با گل‌کاری فضای سبز، شما در عمل، پالت رنگ را به حیاط ویلا می‌برید و آن را آن طور که مایل هستید، رنگ‌آمیزی می‌کنید. به طور مثال، رنگ‌های صورتی، آبی و بنفش تقریباً همیشه با هم سازگار هستند. زرد و نارنجی گرم با قرمز که به رنگ بنفش یا قهوه‌ای متمایل هستند، به خوبی جلوه خواهند کرد. سفید و نقره‌ای با همه چیز مطابقت دارند. در انتخاب گل‌ها و گیاهان باید به این ترکیب رنگ‌ها دقت کنید. بدون شک، حیاط ویلای خود را جذاب‌تر خلق خواهید کرد.

وبسایت مشاور املاک حقانی

ما در کنار این خدماتی که آنلاین ارائه می دهیم خدمات مشاوره ی تلفنی نیز برای شما ارائه خواهیم داد.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید با شماره ی ۰۹۳۷۰۰۰۰۰۳۷ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.