وبلاگ

نگاهی به اتاق خواب مستر در معماری نوین

نگاهی به اتاق خواب مستر در معماری نوین

اتاق خواب مستر یا همان Master Bedroom را می‌توان به خودی خود بمب دنیای معماری دانست. اتاق خواب مستر یا Master Bedroom پدیده‌ای بسیار جذاب در ساخت و ساز به سبک مدرن بود، که توانست در زمانی کم، توجه طراحان، معماران، مجریان و مخاطبان خرید خانه بسیاری را به سوی خود جلب کند. می‌توان گفت معماری عصر جدید و در حال حاضر ثابت کرده است که معماری نوین، معماری پرداختن به جزئیات است، ما در معماری جدیدو زیر شاخه‌هایش شاهد آن هستیم که دانش جدید در عرصه ساخت و ساز و امور ساختمانی توانسته مهندسی، هنر و روانشناسی را گرد هم آورده و تلفیق آن‌ها را به پوست و گوشت و روح خانه‌ها تزریق کند.

 

نگاهی به اتاق خواب مستر در معماری نوین

بدین صورت که شما دیگر با یک کلیات ساده در ساختمان‌هایتان رو به رو نیستید، بلکه به جزء به جزء بناهایتان پرداخته شده است و دریچه جدیدی از کاربری را به سویتان باز شده می‌بینید. تفاوتی ندارد که بنای شما یک عمارت مسکونی است یا یک ویلا شخصی و یا یک ملک تجاری! حالا معماری برای هر بنا کتابی جدا باز می‌کند که تمام نیازهای شما و بنایتان را با هم تلفیق کرده تا نتیجه‌ای که به دستتان می‌دهد، نتیجه‌ای دلخواه بوده و در بیشترین سطح پاسخگویی به خواسته‌هایتان باشد.

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم معماری عصر جدید شیفته پرداختن به جزئیات در یک بنا است و شما دیگر تنها با یک کل در رابطه با بنایتان روبرو نیستید. اکنون هر یک از بخش‌های خانه، اعم از نمای خارجی، نمای داخلی، محوطه، سالن‌های پذیرایی، اتاق خواب‌ها، سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها و غیره به صورت کاملاً مجزا و تفکیک شده مورد توجه قرار گرفته و طراحی خاص خود را دارند. موضوع مورد بحث ما در این مقاله به صورت اختصاصی اتاق خواب‌های مستر یا همان Master Bedrooms هستند که امروزه مورد توجه بسیاری از متخصصین امور ساخت و ساز قرار گرفته‌اند. شاید پیش از هر چیزی بهتر باشد یک تعریف از شکل کلی و ماهیت این اتاق‌های خواب مجهز یا همان مستر روم‌ها را در اختیارتان قرار دهیم.

مستر روم‌ها در واقع و اصطلاحاً بزرگترین و دلبازترین اتاق خواب یک خانه یا ویلا اتلاق محسوب می‌شود که با المان‌های متعددی تجهیز شده است و حال و هوای دلنشین و امنی را به کاربرانشان می‌دهند. شما می‌توانید اتاق خواب مستر یا همان مستر روم‌ها را یک اتاق شخصی و همه چیز تمام بدانید. بارزترین ویژگی اتاق خواب مستر که در واقع برترین مزیتش نیز محسوب می‌شود، داشتن سرویس بهداشتی و سرویس حمام شخصی برای صاحب اتاق است. معمولاً اتاق خواب مستر در یک خانه یا ویلا مخصوص زوج‌ها یا به بیانی واضح‌تر والدین آن منزل است.

اما حتماً خانه‌هایی را خواهید دید که تمام اتاق خواب‌های آن به صورت مستر روم ساخته شده اند، شاید نه یک مستر روم کامل! اما حداقل مشخصه‌های ضروری و بارز آن را در اختیار دارند. اما ما در ادامه حتماً به شما خواهیم گفت که یک اتاق خواب مستر کامل و استاندارد چه ویژگی‌هایی خواهد داشت.

ویژگی یک اتاق خواب مستر استاندارد

همه ما احتمالاً در منازل یا ویلاهای شخصی با طراحی مدرن و پیشرفته، با اتاق خواب مستر در شکل‌های متعددی رو به رو شده‌ایم و یا دست کم تصاویر مختلفی از مستر روم‌ها دیدهایم و حتماً متوجه تفاوت و یا کم و کاستی‌هایی در برخی از آن‌ها شده‌ایم.

در سیستم آپارتمان‌سازی و به طورکلی ساخت و ساز منازل مسکونی امروزی، معماران و مجریان با در اختیار داشتن فضایی کمی بیشتر از حد نیاز برای اتاق خواب‌ها، ترتیب ساخت مستر روم‌هایی را داده‌اند که ممکن است تمام انتظارمان از یک اتاق خواب مستر واقعی را برآورده نکند، اما حال و هوا و لذت داشتن یک اتاق خواب مستر را به صاحب خانه می‌دهد.

البته ایرادی به شیوه یا سلیقه ساخت و ساز این دسته از مجریان وارد نیست. زیرا داشتن یک مستر روم به خودی خودی مزیت و امتیازی در بنا محسوب می‌شود که می‌تواند جنبه‌های ارزشی آن را تا حد قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. اما بد نیست بدانیم که یک اتاق خواب مستر واقعی و استاندارد چه ویژگی‌هایی را در خودش جای می‌دهد.

اندازه و ابعاد

اگر قصد ساخت یک اتاق خواب مستر واقعی و استاندارد در منزل خود را دارید، لازم است بدانید اصلی‌ترین مشخصه یک مستر روم استاندارد در اختیار داشتن فضای کافی برای برآورده ساختن نیازهای یک اتاق خواب مستر است.

طبیعی است که این اندازه و ابعاد مورد نیاز، با توجه به متراژ کلی بنا، در یک ساختمان با ساختمانی دیگر متفاوت خواهد بود. به این ترتیب که شما در معماری و عمارت‌های مدرن امروزی هم شاهد اتاق خواب مستر صد متری هستید و هم مستر روم‌هایی مختصر به وسعت بیست متر.

اما این را در نظر داشته باشید که در اختیار داشتن فضای کافی برای تعبیه بخش‌های کوچک و تفکیک شده‌ای در اتاق، شما را به یک اتاق خواب مستر استاندارد از نظر اصول معماری نزدیک‌تر می‌کند و مشخص‌ترین ویژگی این اندازه استاندارد این است که بین بخش‌های مختلف اتاق خوابتان و اشیای استفاده شده در دکوراسیون آن، فضای قابل توجه و راحتی برای رفت و آمدتان به چشم بخورد.

فضای اختصاصی لباس یا کلوزت روم

یکی از بهترین و مفیدترین ویژگی‌های یک اتاق خواب مستر واقعی و استاندارد در بر داشتن فضایی برای لباس‌ها و کفش‌ها و کلاً پوشیدنی‌های شخصی کاربران اتاق است. کلوزت روم‌ها را بیشتر در سبک معماری مدرن و خصوصاً در کشورهای اروپایی شاهد خواهید بود.

معمولاً آن‌ها از الزامات اتاق خواب‌هایشان یک فضای اختصاصی منحصر به لباس ها است که به وسیله کمدهای بزرگ و وسیع یا شلف‌های دیواری یا استندهای مختلف یک طبقه‌بندی منظم برای چیدمانی شیک و مناسب برای پوشاکشان، در اختیارشان قرار داده می‌شود و با آینه‌های قدی و بلند و نیمکت‌هایی که مخصوص نشستن و پوشیدن کفش هاست آراسته شده و کاملاً به یک اتاق اختصاصی و همه چیز تمام مخصوص پوشیدن و تعویض لباس‌ها تبدیل شده است.

نگاهی به اتاق خواب مستر در معماری نوین
تجهیزات صوتی و تصویری

از جمله ویژگی‌های دیگر یک اتاق خواب مستر کامل می‌توان به تجهیزاتی نظیر تلویزیون به همراه وسایل جانبی‌اش اشاره کرد. این تجهیزات می‌توانند در گوشه‌ای از مستر روم به همراه نیم ست مبلی در یک فضای نشیمن مختصر تعبیه شوند و یا تنها یک تلویزیون دیواری و جمع و جور در اتاق باشند.

اما تقریباً می‌توان گفت بیشترین شکل کاربری آن‌ها در اتاق خواب مستر به صورت تلویزیون‌هایی نسبتاً بزرگ بوده که بر روی دیوار مقابل تخت‌های دو نفره در مستر روم‌ها نصب شده‌اند. اما در نهایت سلیقه و میل شخصی شما نحوه چیدمان اشیاء و کاربری‌شان را مشخص می‌کند

فضای نشیمن

اگر اتاق خواب مستر شما فضای استاندارد و آزاد زیادی در اختیارتان قرار می‌دهد، ایده ترتیب دادن یک فضای نشیمن کوچک و صمیمی و دنج پیشنهاد بسیار جذاب و خاصی برای مستر روم‌تان خواهد بود و آن را به یک اتاق خواب مستر همه چیز تمام تبدیل خواهد کرد.

فضای نشیمن درون اتاق خواب مستر معمولاً فضایی کوچک در گوشه دنج اتاق است که حالت ایده‌آل آن در مجاورت پنجره یا بالکن است. معمولاً شامل یک یا دو مبل راحتی کوچک به همراه میز کوچکی مقابلشان است که فضای گرم و آرامی برای یک گپ و گفت صمیمی یا اندکی ریلکس شدن را فراهم می‌کند. در برخی مستر روم‌ها این فضا با اشیای شخصی و مورد علاقه‌ای مانند کتاب یا آلبوم‌های موسیقی دیزاین می‌شوند و به راحتی تبدیل به گوشه دنج کاربران می‌شوند.

وبسایت مشاور املاک حقانی

ما در کنار این خدماتی که آنلاین ارائه می دهیم خدمات مشاوره ی تلفنی نیز برای شما ارائه خواهیم داد.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید با شماره ی ۰۹۳۷۰۰۰۰۰۳۷ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.