وبلاگ

گیلاوند کجاست

گیلاوند کجاست

اگر به دنبال سفرهای کوتاه یک روزه هستید تا خستگی زندگی شهری را به در کنید و در عین حال امکانات رفاهی و شهری هم داشته باشید، پیشنهاد ما به شما گیلاوند است. با سایت جاده همراه باشید تا با گیلاوند بیشتر آشنا شوید و ببینیم گیلاوند کجاست؟ گیلاوند جزئی از مناطق شهرداری شهرستان دماوند در استان تهران است. شهرستان دماوند «شهر نمونه گردشگری ایران» است. پیست اسکی آبعلی، غار رود افشان، دژ گل خندان، چشمه اعلا و برج شبلی در کنار آب و هوای بسیار مطبوع از ویژگی‌های دماوند است. اما آنچه گیلاوند را متمایز می‌کند، منطقه‌ی ویلایی نشین دمادشت و منظره‌ی زیبای روستای ولیران است.

 

گیلاوند کجاست

گیلاوند با ویلاهای بسیار در دل طبیعت بکر، ورودی شهر دماوند در استان تهران است. تنها با دماوند ۶ کیلومتر فاصله دارد و مسیر دسترسی به آن از طریق جاده‌ی تهران- فیروزکوه امکان پذیر خواهد بود. فاصله تهران تا دماوند نیز حدود ۸۰ کیلومتر است.

گیلاوند به دلیل نزدیکی به جاده تهران- فیروزکوه و به دنبال آن نزدیکی به پایتخت همواره مورد استقبال بومیان محلی و مسافران بوده است. این امر موجب ساخت امکانات بسیاری نظیر مدرسه، بیمارستان، خانه‌های نو ساز، مراکز خرید و رشد کسب و کار شده است.

گیلاوند در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا در دهستان تاررود قرار دارد و میانگین دما در آن ۱۳ درجه سانتی گراد است. بهترین زمان سفر به این منطقه کوهستانی در فصل تابستان است. با توجه به امکانات گفته شده و وجود زمین‌های کشاورزی و باغات، این منطقه جزئی از بافت شهری و زندگی شهری دماوند محسوب می‌شود.

سرمایه گذاری در شهرک‌های ویلایی گیلاوند

بدون شک خرید ویلا در شهرک‌های ویلایی دماوند سرمایه گذاری مطمئنی خواهد بود. نزدیکی به پایتخت و بهره بردن از آب و هوای مطبوع و آرامش دماوند از جمله مزیت‌های این امر است. بنا به گفته‌ی کارشناسان، گیلاوند به دلیل بومی‌ بودن، زیرساخت‌های مطلوب، نزدیکی به دماوند و فیروزکوه در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است به دنبال این امر خرید زمین و ویلا در این منطقه سودمند خواهد بود.

در حال حاضر می‌توان اظهار داشت شهرک‌های تازه تاسیس شهرک نیروی انتظامی، جیلاردنو، مسکن مهر گیلاوند و شهرک مهتاب گیلاوند رو به ترقی و رشد هستند. اجاره و خرید ویلا و زمین در گیلاوند بستگی به نوع امکانات و دسترسی متفاوت خواهد بود. گیلاوند شهرک‌های قدیمی‌ دیگری نیز دارد که از بین آنها دمادشت جز مناطق لوکس و گران قیمت دماوند محسوب می‌شود.

دمادشت

دمادشت از شهرک‌های قدیمی‌ گیلاوند است که اصطلاحا به آن بخش تهرانی نشین دماوند گفته می‌شود. پوشش گیاهی متنوع، ویلاهای لوکس با متراژ بالا و بومی‌ بودن ساکنان آن دمادشت را جزوء مناطق گران قیمت دماوند می‌کند.

جاذبه‌های گردشگری گیلاوند

گیلاوند علاوه بر شهرک‌های ویلا نشین جاذبه‌های گردشگری نیز دارد.

روستای ولیران

روستایی با نام قدیمی‌دلیران در شمال شرق گیلاوند قرار دارد که در زبان محلی به آن «وله رون» گفته می‌شود. روستای ولیران از گیلاوند ۴ کیلومتر فاصله دارد. این روستا علاوه بر مناظر طبیعی زیبا، محوطه تاریخی بر روی تپه ماهور نیز دارد.

قلعه دختر، گور تاریخی، خمره سفالی، سکه‌های نقره، مهره‌های عقیق و .. از جمله آثاری است که در این منطقه کشف شده است.‌

قدمت این محوطه که به دوره اشکانی باز می‌گردد و آثار معماری ساسانی (اسلحه خانه و محل ساخت پیکان تیرکمان) در آن مشهود است، در آثار ملی به ثبت رسیده است.

بقعه شیخ شریف گیلیاردی

در روستای جیلارد از توابع دماوند در مسیر شرقی جاده گیلاوند به دماوند محوطه گورستانی اسلامی ‌قرار دارد. در این گورستان یک بنای خشتی تقریبا ویرانی وجود دارد که به بقعه شیخ شریف گیلیاردی یا شیخ بغداد مشهور است. بنای مستطیل شکل متشکل از ایوان و اتاق مربع از سنگ لاشه، خشت، ملات و گچ ساخته شده است. معماری این بقعه مربوط به دوران قاجار می‌باشد.

گیلاوند کجاست
برج شیخ شبلی

برج شبلی در ابتدا ساده بوده ولی بعدها به شکل ۸ ضلعی ایجاد شد و یک سری تزیینات روکاری نیز بر روی آن انجام گرفت. این برج در حقیقت دارای ۲ لایه پوشش است که پوشش اصلی برج در درون پوشش خارجی فعلی آن قرار دارد. ضمن آن که برج به سبک سردابه ساخته شده است و با استفاده از چند پله از ورودی برج می‌توانید به قسمت سردابه آن دسترسی پیدا کنید. ارتفاع برج در حدود ۱۰ متر است. سقف گنبدی برج از بیرون به شکل هشت ضلعی ولی از داخل به صورت دایره دیده می‌شود.

قسمت داخلی برج از یک دایره به قطر تقریبی ۵ متر تشکیل شده که سطوح جانبی برج به ارتفاع۷/۵ متر تا زیر گنبد بنا با گچ پوشانده شده است. روایاتی از قدیمی‌ترها نیز شنیده می‌شود که در گذشته در داخل بنا جسمی زنجیر مانند به صورت آویزان وجود داشت که البته امروزه اثری از آن مشاهده نمی‌شود. همچنین از سایر ویژگی‌های بارز در معماری این بنا، می‌توان به حفره‌هایی اشاره کرد که به منظور تهویه هوا در آن در نظر گرفته شده‌اند.

سبک معماری برج شیخ شبلی به گفته پیرنیا به سبک معماری «رازی» معروف است (اگرچه معماری ایران دارای سبک نمی‌باشد) اما از نظر استاد پیرنیا سبکی از معماری که مربوط به قرن پنجم تا ابتدای قرن هفتم یعنی دوران سامانیان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان بوده است را رازی نامیده است. در معماری این دوره با گوناگونی بناها روبه رو بوده‌ایم.

در گوشه‌های برج، ستون‌هایی نیم دایره‌ای در هر ضلع به چشم می‌خورند که با آجر پخته شده‌ و به زیبایی تزیین شده‌اند تا نقش مهمی در زیباسازی بنا ایفا کنند. گنبد داخلی برج به شکل کروی و عرقچین است و البته یکی از شاخص‌ترین جلوه‌های معماری شاهکار بنا، سطح زیرین این گنبد است که طرح جناغی متحدالمرکز دارد.

وبسایت مشاور املاک حقانی

ما در کنار این خدماتی که آنلاین ارائه می دهیم خدمات مشاوره ی تلفنی نیز برای شما ارائه خواهیم داد.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید با شماره ی ۰۹۳۷۰۰۰۰۰۳۷ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.